W artykule Stres. Czym jest pisaƂem o tym co się dzieje w organizmie podczas reakcji stresowej. W tym miejscu zajmiemy się kilkoma przykƂadami prostych ćwiczeƄ antystresowych jakie pozwolą zniwelować uderzenie tego beznadziejnego uczucia. Powinniƛmy jednak pamiętać, ĆŒe są pewne sytuacje w ktĂłrych nie ma czasu na ćwiczenia, a dziaƂać trzeba instynktownie, wedƂug caƂego naszego doƛwiadczenia i wiedzy.

 Jak zmniejszyć stres - ćwiczenia antystresowe częƛć 1

20 maja 2020
ćwiczenia stres

Ćwiczenie antystresowe pierwsze - gƂęboki oddech.

To co najczęƛciej się zaleca dla osĂłb, ktĂłrych dopada stres, to wzięcie paru gƂębokich oddechĂłw. Jest to dosyć oklepana rada, ale jedna z najskuteczniejszych i moĆŒliwa do zrobienia na szybko i praktycznie wszędzie (wyjątkiem jest atak paniki pod wodą!). Dlaczego? W trakcie nagƂego uderzenia stresu (o stresie więcej tutaj) oddech robi się pƂytszy i zaczynamy oddychać gĂłrną częƛcią pƂuc. Organizm stara się dostarczyć tlen bardzo szybko , z kaĆŒdym, krĂłtkim oddechem. W tym czasie zwiększa nam się ciƛnienie krwi, a krew z tlenem nie jest wystarczająco doprowadzana do caƂego organizmu. Jest przede wszystkim doprowadzana do duĆŒych mięƛni. Powoduje to ogĂłlne napięcie ciaƂa, a niewystarczająca iloƛć tlenu utrudnia naszemu mĂłzgowi podejmowanie zƂoĆŒonych procesĂłw myƛlowych. Jest to zapewne z tego powodu, ĆŒe skoro stres jest sytuacją zagroĆŒenia, to nasz ukƂad nerwowy musi dziaƂać szybko, instynktownie (walka-ucieczka). Wykonując powolne, gƂębokie oddechy wymuszamy inne reakcje biologiczne organizmu - z zagroĆŒenia w kierunku uspokojenia. Dodatkowo dostarczymy więcej tlenu, ktĂłry będzie mĂłgƂ wykorzystać mĂłzg do zƂoĆŒonych procesĂłw myƛlowych. To te zƂoĆŒone procesy myƛlowe, czyli po prostu myƛlenie o powodach i rozwiązaniach, obniĆŒa poziom napięcia. Tym samym przejdĆșmy od razu do innego ćwiczenia, będącego zarazem metodą autoterapeutyczną.

Ćwiczenie antystresowe drugie - pomyƛl.

Skoro udaƂo nam się obniĆŒyć tempo oddechu, dać naszemu mĂłzgowi więcej tlenu i czasu, to trzeba to wykorzystać. W trakcie sytuacji stresowej, procesy myƛlowe to bardziej instynkty (uciekaj, zabij, pomĂłĆŒ, reaguj, wciƛnij hamulec). I to dobrze, ma to nam pomĂłc przetrwać. Natomiast jeĆŒeli stresujemy się bo dostaliƛmy przykrą informację, albo czeka nas egzamin, to silne objawy stresu będą nam przeszkadzać. Dlatego powinniƛmy zmusić umysƂ do zadawania pytaƄ, a nie poszukiwania szybkich odpowiedzi. Pomocne będą takie zwroty: dlaczego tak reaguję, czego się boję, czy ktoƛ mnie zabije, kto moĆŒe mi pomĂłc, co teraz chcę zrobić itd. W ten sposĂłb kieruję swoją uwagę w stronę rozwiązaƄ, osƂabiam prymitywne partie mĂłzgu, a poruszam do dziaƂania te odpowiedzialne za rozwiązywanie problemĂłw, czyli korę mĂłzgową. Nasza kora mĂłzgowa niekoniecznie lubi potęgować emocje, woli kalkulacje. Stres to emocje, oj często duĆŒo negatywnych emocji. Przypomnij sobie kiedy w twoim ĆŒyciu pojawiƂa się sytuacja stresowa np. zbliĆŒający się egzamin. Co się wtedy staƂo? Czy poziom napięcia obniĆŒyƂ się jeĆŒeli twoja uwaga zostaƂa skierowana na naukę, a nie na emocje towarzyszące temu egzaminowi i zagryzaniu palcĂłw?

Ćwiczenie antystresowe trzecie - wyobraĆș sobie...

WyobraĆșnia to potÄ™ĆŒne narzędzie. Wystarczy dodać, ĆŒe niektĂłrzy ludzie uciekają w ƛwiat wyobraĆșni i fantazji z powodu gƂęboko utajonych problemĂłw. MoĆŒesz wykorzystać podobny mechanizm ƛwiadomie. I czasem tak pewnie robisz. Gdy jest ci Ćșle, czujesz smutek wracasz do przyjemnych wspomnieƄ - moĆŒe z dzieciƄstwa, moĆŒe z wakacji, nie ma to większego znaczenia, byleby byƂy przyjemne. WyobraĆșnia to czynnoƛć umysƂowa wysokiego rzędu. Zaprząta mĂłzg do roboty, a tym samym odwraca jego uwagę od stresora. Dodatkowo myƛlenie/ wyobraĆŒanie o rzeczach przyjemnych wywoƂuje zmiany chemiczne - wzrasta poziom endorfiny, a obniĆŒa sie poziom kortyzolu.

Ćwiczenie antystresowe czwarte - rozluĆșnienie mięƛni.

Mięƛnie spięte, dƂonie i usta zaciƛnięte... tak to moĆŒe wyglądać. CiaƂo przygotowujące się do zagroĆŒenia pragnie być pancerzem, zdolnym ochronić nas przed ciosami. Fatalnie się jednak dzieje, kiedy się tak zepniemy bo mamy odbyć rozmowę o pracę. Dlatego rozluĆșnij ciaƂo! UsiądĆș tak, ĆŒeby tuƂów byƂ lekko pochylony, Ƃokcie oparte o kolana lub oparcie krzesƂa, stopy luĆșno przywierające d podƂoĆŒa. PozwĂłl gƂowie zwisać. Zamknij oczy, rozchyl usta - niech szczęka będzie luĆșna. W takiej pozycji pobądĆș ze sobą przez 2-3 minuty. Potem unieƛ gƂowę, ramiona przechyl do tyƂu. Porządnie się przeciągnij i poczuj jak twoje ciaƂo się rozluĆșnia.

Ciąg dalszy nastąpi...

Skontaktuj się ze mną

kontakt@kamilcholuj.pl

+48 600 217 653