W artykule Stres. Czym jest pisaĆem o tym co siÄ dzieje w organizmie podczas reakcji stresowej. W tym miejscu zajmiemy siÄ kilkoma przykĆadami prostych ÄwiczeĆ antystresowych jakie pozwolÄ zniwelowaÄ uderzenie tego beznadziejnego uczucia. PowinniĆmy jednak pamiÄtaÄ, ĆŒe sÄ pewne sytuacje w ktĂłrych nie ma czasu na Äwiczenia, a dziaĆaÄ trzeba instynktownie, wedĆug caĆego naszego doĆwiadczenia i wiedzy.
To co najczÄĆciej siÄ zaleca dla osĂłb, ktĂłrych dopada stres, to wziÄcie paru gĆÄbokich oddechĂłw. Jest to dosyÄ oklepana rada, ale jedna z najskuteczniejszych i moĆŒliwa do zrobienia na szybko i praktycznie wszÄdzie (wyjÄ tkiem jest atak paniki pod wodÄ !). Dlaczego? W trakcie nagĆego uderzenia stresu (o stresie wiÄcej tutaj) oddech robi siÄ pĆytszy i zaczynamy oddychaÄ gĂłrnÄ czÄĆciÄ pĆuc. Organizm stara siÄ dostarczyÄ tlen bardzo szybko , z kaĆŒdym, krĂłtkim oddechem. W tym czasie zwiÄksza nam siÄ ciĆnienie krwi, a krew z tlenem nie jest wystarczajÄ co doprowadzana do caĆego organizmu. Jest przede wszystkim doprowadzana do duĆŒych miÄĆni. Powoduje to ogĂłlne napiÄcie ciaĆa, a niewystarczajÄ ca iloĆÄ tlenu utrudnia naszemu mĂłzgowi podejmowanie zĆoĆŒonych procesĂłw myĆlowych. Jest to zapewne z tego powodu, ĆŒe skoro stres jest sytuacjÄ zagroĆŒenia, to nasz ukĆad nerwowy musi dziaĆaÄ szybko, instynktownie (walka-ucieczka). WykonujÄ c powolne, gĆÄbokie oddechy wymuszamy inne reakcje biologiczne organizmu - z zagroĆŒenia w kierunku uspokojenia. Dodatkowo dostarczymy wiÄcej tlenu, ktĂłry bÄdzie mĂłgĆ wykorzystaÄ mĂłzg do zĆoĆŒonych procesĂłw myĆlowych. To te zĆoĆŒone procesy myĆlowe, czyli po prostu myĆlenie o powodach i rozwiÄ zaniach, obniĆŒa poziom napiÄcia. Tym samym przejdĆșmy od razu do innego Äwiczenia, bÄdÄ cego zarazem metodÄ autoterapeutycznÄ .
Skoro udaĆo nam siÄ obniĆŒyÄ tempo oddechu, daÄ naszemu mĂłzgowi wiÄcej tlenu i czasu, to trzeba to wykorzystaÄ. W trakcie sytuacji stresowej, procesy myĆlowe to bardziej instynkty (uciekaj, zabij, pomĂłĆŒ, reaguj, wciĆnij hamulec). I to dobrze, ma to nam pomĂłc przetrwaÄ. Natomiast jeĆŒeli stresujemy siÄ bo dostaliĆmy przykrÄ informacjÄ, albo czeka nas egzamin, to silne objawy stresu bÄdÄ nam przeszkadzaÄ. Dlatego powinniĆmy zmusiÄ umysĆ do zadawania pytaĆ, a nie poszukiwania szybkich odpowiedzi. Pomocne bÄdÄ takie zwroty: dlaczego tak reagujÄ, czego siÄ bojÄ, czy ktoĆ mnie zabije, kto moĆŒe mi pomĂłc, co teraz chcÄ zrobiÄ itd. W ten sposĂłb kierujÄ swojÄ uwagÄ w stronÄ rozwiÄ zaĆ, osĆabiam prymitywne partie mĂłzgu, a poruszam do dziaĆania te odpowiedzialne za rozwiÄ zywanie problemĂłw, czyli korÄ mĂłzgowÄ . Nasza kora mĂłzgowa niekoniecznie lubi potÄgowaÄ emocje, woli kalkulacje. Stres to emocje, oj czÄsto duĆŒo negatywnych emocji. Przypomnij sobie kiedy w twoim ĆŒyciu pojawiĆa siÄ sytuacja stresowa np. zbliĆŒajÄ cy siÄ egzamin. Co siÄ wtedy staĆo? Czy poziom napiÄcia obniĆŒyĆ siÄ jeĆŒeli twoja uwaga zostaĆa skierowana na naukÄ, a nie na emocje towarzyszÄ ce temu egzaminowi i zagryzaniu palcĂłw?
WyobraĆșnia to potÄĆŒne narzÄdzie. Wystarczy dodaÄ, ĆŒe niektĂłrzy ludzie uciekajÄ w Ćwiat wyobraĆșni i fantazji z powodu gĆÄboko utajonych problemĂłw. MoĆŒesz wykorzystaÄ podobny mechanizm Ćwiadomie. I czasem tak pewnie robisz. Gdy jest ci Ćșle, czujesz smutek wracasz do przyjemnych wspomnieĆ - moĆŒe z dzieciĆstwa, moĆŒe z wakacji, nie ma to wiÄkszego znaczenia, byleby byĆy przyjemne. WyobraĆșnia to czynnoĆÄ umysĆowa wysokiego rzÄdu. ZaprzÄ ta mĂłzg do roboty, a tym samym odwraca jego uwagÄ od stresora. Dodatkowo myĆlenie/ wyobraĆŒanie o rzeczach przyjemnych wywoĆuje zmiany chemiczne - wzrasta poziom endorfiny, a obniĆŒa sie poziom kortyzolu.
MiÄĆnie spiÄte, dĆonie i usta zaciĆniÄte... tak to moĆŒe wyglÄ daÄ. CiaĆo przygotowujÄ ce siÄ do zagroĆŒenia pragnie byÄ pancerzem, zdolnym ochroniÄ nas przed ciosami. Fatalnie siÄ jednak dzieje, kiedy siÄ tak zepniemy bo mamy odbyÄ rozmowÄ o pracÄ. Dlatego rozluĆșnij ciaĆo! UsiÄ dĆș tak, ĆŒeby tuĆĂłw byĆ lekko pochylony, Ćokcie oparte o kolana lub oparcie krzesĆa, stopy luĆșno przywierajÄ ce d podĆoĆŒa. PozwĂłl gĆowie zwisaÄ. Zamknij oczy, rozchyl usta - niech szczÄka bÄdzie luĆșna. W takiej pozycji pobÄ dĆș ze sobÄ przez 2-3 minuty. Potem unieĆ gĆowÄ, ramiona przechyl do tyĆu. PorzÄ dnie siÄ przeciÄ gnij i poczuj jak twoje ciaĆo siÄ rozluĆșnia.
CiÄ g dalszy nastÄ pi...
kontakt@kamilcholuj.pl
+48 600 217 653