Ciąg dalszy nastąpi...

 

Jak rozpoznać depresję?

11 marca 2020

Często ƛledzę rĂłĆŒnego rodzaju fora  internetowe i grupy spoƂecznoƛciowe poƛwięcone problemom psychicznym. Pocieszające jest to jak wiele jest osĂłb, ktĂłre chętnie dzielą się swoimi problemami, a przede wszystkim bezcennymi przeĆŒyciami. Z drugiej strony zasmuca fakt, ze wielu ludzi jest po prostu zagubionych i odruchowo poszukuje wsparcia tam gdzie mogą być inni o podobnych doƛwiadczeniach. PrzemiaƂ informacji jest tam ogromny i niestety pojawia się sporo mistrzyƄ/mistrzĂłw, przekonanych o tym, ĆŒe mieli ostatnio depresję i po prostu przestali jęczeć i wzięli się do roboty!

Depresja to nie jest zwykƂy smutek, czy stres.

Mam poczucie, ĆŒe większoƛć osĂłb zamienia pojęcia. KrĂłtkiej charakterystyki depresji podjąƂem się w innym miejscu, ale powtĂłrzę. Depresja nie jest chwilowym zaƂamaniem, smutkiem, stresem, czy wycieƄczeniem psychicznym bo na gƂowę zwaliƂa się trudna sytuacja ĆŒyciowa - i wtedy faktycznie - pĂłjƛcie drogą dziaƂania moĆŒe wiele problemĂłw rozwiązać . Depresja jest stanem dƂugotrwaƂym, jej widoczne objawy powinny utrzymywać się dƂuĆŒej niĆŒ 2 tygodnie i to przy zaƂoĆŒeniu, ĆŒe w naszym ĆŒyciu nie ma jakiejƛ większej sytuacji stresowej.

JeĆŒeli na gƂowie masz nie rozwiązanie od dƂuĆŒszego czasu problemy, to faktycznie moĆŒesz się poczuć psychicznie bardzo Ćșle. W mĂłzgu jest tak częƛć, ktĂłra nazywa się jądrami podstawnymi:

Odpowiadają one za przechowywanie wszystkich bieĆŒÄ…cych informacji, zadaƄ, ktĂłre mamy do wykonania. Kiedy się z nimi uporamy, to jądra podstawne "oprĂłĆŒniają się". To taka pamięć podręczna jaką masz w telefonie czy w komputerze. JeĆŒeli zadaƄ do wykonania jest zbyt wiele to zaczynasz czuć zmęczenie, przytƂoczenie. JeĆŒeli to się przeciąga to chemia twojego mĂłzgu zaczyna drastycznie sie zmieniać i mogą pojawiać się objawy charakterystyczne dla depresji. Kiedy uda ci się uporać z zadaniami, albo przynajmniej zaczniesz je rozwiązywać, te objawy powinny zacząć ustępować. W mojej pracy z ludĆșmi, są to jedne z najczęstszych przyczyn takiego depresyjnego stanu. Drugi powĂłd dlaczego ktoƛ moĆŒe zacząć myƛleć, ĆŒe ma depresję - są choroby tarczycy.  W pewnym sensie mĂłwimy wtedy o depresji pochodzenia organicznego i ta wymaga  leczenia endokrynologicznego.  Natomiast depresja typowa jest stanem znacznie gƂębszym, znacznie ciÄ™ĆŒszym.

Typowe objawy depresji.

PoniĆŒej podaję przykƂady objawĂłw jakie najczęƛciej towarzyszą depresji.  Mogą występować w rĂłĆŒnym nasileniu - wszystkie, albo tylko niektĂłre, czasem depresja moĆŒe mieć postać utajoną i przez dƂugi czas objawiać się np. nadciƛnieniem tętniczym, aĆŒ w perspektywie czasu doprowadzi do epizodu depresyjnego. Warto pamiętać, ĆŒe niektĂłre objawy towarzyszą innym chorobom, takĆŒe tym organicznym (wspomniana wczeƛniej tarczyca), dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jak widać te objawy są związane z trzema podstawowymi obszarami naszego ciaƂa i umysƂu: uczuć, myƛlenia i zdolnoƛci do dziaƂania, oraz stanu fizjologicznego. JeĆŒeli takie objawy bądĆș częƛć z nich trwa ponad dwa tygodnie, a Ty w tym czasie nie potrafisz wskazać przyczyny (przykre zdarzenie, choroba) oraz nie zaĆŒywasz lekarstw, ktĂłre mają podobne efekty uboczne - poszukaj pomocy specjalisty.

Skontaktuj się ze mną

kontakt@kamilcholuj.pl

+48 600 217 653