Ciąg dalszy nastąpi...

 

Jak rozpoznać depresję?

11 marca 2020

Często śledzę różnego rodzaju fora  internetowe i grupy społecznościowe poświęcone problemom psychicznym. Pocieszające jest to jak wiele jest osób, które chętnie dzielą się swoimi problemami, a przede wszystkim bezcennymi przeżyciami. Z drugiej strony zasmuca fakt, ze wielu ludzi jest po prostu zagubionych i odruchowo poszukuje wsparcia tam gdzie mogą być inni o podobnych doświadczeniach. Przemiał informacji jest tam ogromny i niestety pojawia się sporo mistrzyń/mistrzów, przekonanych o tym, że mieli ostatnio depresję i po prostu przestali jęczeć i wzięli się do roboty!

Depresja to nie jest zwykły smutek, czy stres.

Mam poczucie, że większość osób zamienia pojęcia. Krótkiej charakterystyki depresji podjąłem się w innym miejscu, ale powtórzę. Depresja nie jest chwilowym załamaniem, smutkiem, stresem, czy wycieńczeniem psychicznym bo na głowę zwaliła się trudna sytuacja życiowa - i wtedy faktycznie - pójście drogą działania może wiele problemów rozwiązać . Depresja jest stanem długotrwałym, jej widoczne objawy powinny utrzymywać się dłużej niż 2 tygodnie i to przy założeniu, że w naszym życiu nie ma jakiejś większej sytuacji stresowej.

Jeżeli na głowie masz nie rozwiązanie od dłuższego czasu problemy, to faktycznie możesz się poczuć psychicznie bardzo źle. W mózgu jest tak część, która nazywa się jądrami podstawnymi:

Odpowiadają one za przechowywanie wszystkich bieżących informacji, zadań, które mamy do wykonania. Kiedy się z nimi uporamy, to jądra podstawne "opróżniają się". To taka pamięć podręczna jaką masz w telefonie czy w komputerze. Jeżeli zadań do wykonania jest zbyt wiele to zaczynasz czuć zmęczenie, przytłoczenie. Jeżeli to się przeciąga to chemia twojego mózgu zaczyna drastycznie sie zmieniać i mogą pojawiać się objawy charakterystyczne dla depresji. Kiedy uda ci się uporać z zadaniami, albo przynajmniej zaczniesz je rozwiązywać, te objawy powinny zacząć ustępować. W mojej pracy z ludźmi, są to jedne z najczęstszych przyczyn takiego depresyjnego stanu. Drugi powód dlaczego ktoś może zacząć myśleć, że ma depresję - są choroby tarczycy.  W pewnym sensie mówimy wtedy o depresji pochodzenia organicznego i ta wymaga  leczenia endokrynologicznego.  Natomiast depresja typowa jest stanem znacznie głębszym, znacznie cięższym.

Typowe objawy depresji.

Poniżej podaję przykłady objawów jakie najczęściej towarzyszą depresji.  Mogą występować w różnym nasileniu - wszystkie, albo tylko niektóre, czasem depresja może mieć postać utajoną i przez długi czas objawiać się np. nadciśnieniem tętniczym, aż w perspektywie czasu doprowadzi do epizodu depresyjnego. Warto pamiętać, że niektóre objawy towarzyszą innym chorobom, także tym organicznym (wspomniana wcześniej tarczyca), dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jak widać te objawy są związane z trzema podstawowymi obszarami naszego ciała i umysłu: uczuć, myślenia i zdolności do działania, oraz stanu fizjologicznego. Jeżeli takie objawy bądź część z nich trwa ponad dwa tygodnie, a Ty w tym czasie nie potrafisz wskazać przyczyny (przykre zdarzenie, choroba) oraz nie zażywasz lekarstw, które mają podobne efekty uboczne - poszukaj pomocy specjalisty.

Skontaktuj się ze mną

kontakt@kamilcholuj.pl

+48 600 217 653