WyobraĆșmy sobie sytuację gdzie osoba cierpiąca na uporczywe bĂłle gƂowy osoba, zgƂasza się do lekarza pierwszego kontaktu. Otrzymuje ƛrodki przeciwbĂłlowe, mogą być zrobione dodatkowe badania (np. morfologia krwi, tomografia). Brak wynikĂłw wskazujących na infekcje, zapalenia, urazy, krwiaki itp. Taka osoba godzi się ze wskazaniem na migrenę, nadciƛnieniem - jeĆŒeli wspóƂwystępuje, moĆŒe nawet bĂłlem gƂowy jako reakcją somatyczną na stres. W cieniu tego wszystkiego pojawiają się czasem napady zwątpienia, przygnębienie i jakoƛć ĆŒycia (przeĆŒywania tego ĆŒycia) drastycznie spada. MoĆŒe takie wƂaƛnie jest ĆŒycie?  MoĆŒe przepracowanie? MoĆŒe...? Ć»ycie trwa dalej, ale niewiele dzieje się lepiej.

Taki obraz moĆŒe towarzyszyć depresji atypowej, nazywanej rodzajem depresji poronnej (depresja maskowana, subdepresja). To taki rodzaj zaburzenia gdzie na pierwszy plan wysuwa się jakiƛ jeden charakterystyczny objaw - np. bĂłl gƂowy, nadciƛnienie. Często inne objawy, typowe dla depresji - smutek, niemoĆŒnoƛć przeĆŒywania radoƛci - nie są wyraĆșne lub nie występują. ChociaĆŒ moĆŒesz czuć ĆŒe coƛ jest nie tak, ĆŒe coƛ jest znacznie gƂębiej. Pamiętam jak pewna kobieta tak wƂaƛnie mi to opisaƂa. CierpiaƂa na migrenę. BĂłle gƂowy potrafiƂy przyjƛć nagle, bez ostrzeĆŒenia i zwalaƂy ją z nĂłg. Kiedy ustępowaƂy to czuƂa, ze coƛ jest nie tak, ĆŒe to coƛ jest znacznie gƂębiej - nie w ciele, ale w umyƛle. ZapytaƂem, czy prĂłbowaƂa wtedy poszukać czegoƛ w swoim doƛwiadczeniu, przeszƂoƛci. OdpowiedziaƂa, ĆŒe przez chwilę bardzo chciaƂa, ale zaraz zaczynaƂa czuć lęk. Bardzo duĆŒy lęk, ktĂłry ją od tego odciągaƂ.

Powoduje to ogrom problemĂłw. Dochodzi do tego, ĆŒe pacjenci leczeni są objawowo (np. na migreny, bezsennoƛć), ale nierozpoznana choroba (depresja) ma miejsce w ukryciu i caƂy czas wpƂywa na jakoƛć ĆŒycia leczonej osoby. Dodatkowo pojawia się tutaj inny problem zdrowotny, mianowicie uzaleĆŒnienia od lekĂłw przeciwbĂłlowych czy nasennych.

Depresja maskowana -postać utajona depresji.

28 kwietnia 2020

Objawy depresji maskowanej.

MĂłwiąc o objawach posƂugujemy się okreƛleniem maska. I tak jak maska skrywająca twarz, tak teĆŒ pod nią moĆŒe ukrywać się coƛ bardziej zƂoĆŒonego, czyli depresja:

Depresja maskowana - co robić?

W sytuacji kiedy cierpisz na dolegliwoƛci bĂłlowe, lub w twoim ĆŒyciu doszƂo do zmian w zachowaniu, konieczna będzie większa wnikliwoƛć. W większoƛci przypadkĂłw, niestety, są maƂe szanse, ĆŒe nawet gdy pĂłjdziemy po pomoc medyczną to diagnoza będzie rozwaĆŒaƂa depresję. Z kilku powodĂłw. KaĆŒdy lekarz będzie szukaƂ przyczyn ze swojego ogrĂłdka i  najpierw tych, ktĂłre mają pochodzenie organiczne. Po drugie, często osoby oburzają się gdy sƂyszą, ĆŒe to moĆŒe depresja (bo przecieĆŒ poszƂyby do psychiatry, a nie lekarza rodzinnego). Po trzecie maƂo kto z powodu bĂłlĂłw będzie gnaƂ do psychologa, czy psychoterapeuty. Dlatego powinniƛmy przyjąć pewne zaƂoĆŒenie: jeĆŒeli mamy problemy zdrowotne, a nie da się ich wyjaƛnić poprzez chorobę ciaƂa, zakaĆŒenie, czy uraz to najprawdopodobniej problem tkwi w naszym umyƛle. Nasze ciaƂo i zachowania odreagowują coƛ z czym mierzy się nasz umysƂ. Wniknijmy w niego na chwilę. Zapytajmy się o wƂasne przeĆŒycia, o traumy, o doƛwiadczenia, ktĂłre w nas ĆŒyją od lat. Depresja nie bierze się znikąd.

Skontaktuj się ze mną

kontakt@kamilcholuj.pl

+48 600 217 653