WyobraĆșmy sobie sytuacjÄ gdzie osoba cierpiÄ ca na uporczywe bĂłle gĆowy osoba, zgĆasza siÄ do lekarza pierwszego kontaktu. Otrzymuje Ćrodki przeciwbĂłlowe, mogÄ byÄ zrobione dodatkowe badania (np. morfologia krwi, tomografia). Brak wynikĂłw wskazujÄ cych na infekcje, zapalenia, urazy, krwiaki itp. Taka osoba godzi siÄ ze wskazaniem na migrenÄ, nadciĆnieniem - jeĆŒeli wspĂłĆwystÄpuje, moĆŒe nawet bĂłlem gĆowy jako reakcjÄ somatycznÄ na stres. W cieniu tego wszystkiego pojawiajÄ siÄ czasem napady zwÄ tpienia, przygnÄbienie i jakoĆÄ ĆŒycia (przeĆŒywania tego ĆŒycia) drastycznie spada. MoĆŒe takie wĆaĆnie jest ĆŒycie? MoĆŒe przepracowanie? MoĆŒe...? Ć»ycie trwa dalej, ale niewiele dzieje siÄ lepiej.
Taki obraz moĆŒe towarzyszyÄ depresji atypowej, nazywanej rodzajem depresji poronnej (depresja maskowana, subdepresja). To taki rodzaj zaburzenia gdzie na pierwszy plan wysuwa siÄ jakiĆ jeden charakterystyczny objaw - np. bĂłl gĆowy, nadciĆnienie. CzÄsto inne objawy, typowe dla depresji - smutek, niemoĆŒnoĆÄ przeĆŒywania radoĆci - nie sÄ wyraĆșne lub nie wystÄpujÄ . ChociaĆŒ moĆŒesz czuÄ ĆŒe coĆ jest nie tak, ĆŒe coĆ jest znacznie gĆÄbiej. PamiÄtam jak pewna kobieta tak wĆaĆnie mi to opisaĆa. CierpiaĆa na migrenÄ. BĂłle gĆowy potrafiĆy przyjĆÄ nagle, bez ostrzeĆŒenia i zwalaĆy jÄ z nĂłg. Kiedy ustÄpowaĆy to czuĆa, ze coĆ jest nie tak, ĆŒe to coĆ jest znacznie gĆÄbiej - nie w ciele, ale w umyĆle. ZapytaĆem, czy prĂłbowaĆa wtedy poszukaÄ czegoĆ w swoim doĆwiadczeniu, przeszĆoĆci. OdpowiedziaĆa, ĆŒe przez chwilÄ bardzo chciaĆa, ale zaraz zaczynaĆa czuÄ lÄk. Bardzo duĆŒy lÄk, ktĂłry jÄ od tego odciÄ gaĆ.
Powoduje to ogrom problemĂłw. Dochodzi do tego, ĆŒe pacjenci leczeni sÄ objawowo (np. na migreny, bezsennoĆÄ), ale nierozpoznana choroba (depresja) ma miejsce w ukryciu i caĆy czas wpĆywa na jakoĆÄ ĆŒycia leczonej osoby. Dodatkowo pojawia siÄ tutaj inny problem zdrowotny, mianowicie uzaleĆŒnienia od lekĂłw przeciwbĂłlowych czy nasennych.
MĂłwiÄ c o objawach posĆugujemy siÄ okreĆleniem maska. I tak jak maska skrywajÄ ca twarz, tak teĆŒ pod niÄ moĆŒe ukrywaÄ siÄ coĆ bardziej zĆoĆŒonego, czyli depresja:
W sytuacji kiedy cierpisz na dolegliwoĆci bĂłlowe, lub w twoim ĆŒyciu doszĆo do zmian w zachowaniu, konieczna bÄdzie wiÄksza wnikliwoĆÄ. W wiÄkszoĆci przypadkĂłw, niestety, sÄ maĆe szanse, ĆŒe nawet gdy pĂłjdziemy po pomoc medycznÄ to diagnoza bÄdzie rozwaĆŒaĆa depresjÄ. Z kilku powodĂłw. KaĆŒdy lekarz bÄdzie szukaĆ przyczyn ze swojego ogrĂłdka i najpierw tych, ktĂłre majÄ pochodzenie organiczne. Po drugie, czÄsto osoby oburzajÄ siÄ gdy sĆyszÄ , ĆŒe to moĆŒe depresja (bo przecieĆŒ poszĆyby do psychiatry, a nie lekarza rodzinnego). Po trzecie maĆo kto z powodu bĂłlĂłw bÄdzie gnaĆ do psychologa, czy psychoterapeuty. Dlatego powinniĆmy przyjÄ Ä pewne zaĆoĆŒenie: jeĆŒeli mamy problemy zdrowotne, a nie da siÄ ich wyjaĆniÄ poprzez chorobÄ ciaĆa, zakaĆŒenie, czy uraz to najprawdopodobniej problem tkwi w naszym umyĆle. Nasze ciaĆo i zachowania odreagowujÄ coĆ z czym mierzy siÄ nasz umysĆ. Wniknijmy w niego na chwilÄ. Zapytajmy siÄ o wĆasne przeĆŒycia, o traumy, o doĆwiadczenia, ktĂłre w nas ĆŒyjÄ od lat. Depresja nie bierze siÄ znikÄ d.
kontakt@kamilcholuj.pl
+48 600 217 653